Garnki żeliwne francuskiej marki Le Creuset

Prezentujemy markę Le Creuset. Na całym świecie firma ta kojarzona jest z produkcją emaliowanych naczyń wykonanych z żeliwa i stali. Trudni się tym już od prawie 100 lat, dlatego bez wątpienia produkowanym przez nią naczyniom, można przypisać miano „garnków z tradycją”.
Le Creuset stosuje tradycyjne techniki wykonywania naczyń żeliwnych, które niewiele zmieniły się przez dziesiątki lat. Są one największą tajemnicą firmy. Korzysta z bogatej  wiedzy i doświadczenia zgromadzonego przez kolejne pokolenia, ale wiele procedur od lat nie ulega zmianie. Miedzy innymi dlatego do tej pory część operacji prowadzących do powstania naczynia, wykonywanych jest ręcznie.

lecreuset_czerwone

Wszystkie naczynia marki  Le Creuset poddawane są kilkustopniowemu procesowi produkcji który pomimo zastosowania nowoczesnych materiałów dalej wykonywany jest ręcznie. Przygotowana forma wypalana jest w temperaturze dochodzącej do 2000 stopni Celsjusza. Następnie poddaje się ją gładzeniu, ręcznemu sprawdzaniu pod kontem ewentualnych niedoskonałości, po czym następuje czyszczenie z pozostałości piasku oraz wygładzanie nierównych krawędzi. Po każdym etapie pracy, naczynia są dokładnie sprawdzane pod kontem jakości wykonania. Tak przygotowany żeliwny garnek zostaje wygładzony przez strumień maleńkich metalowych kulek, które stwarzają powierzchnię idealną do przylgnięcia emalia.
Proces emaliowania jest wieloetapowy. Po jednorazowym nałożeniu warstwy emalii garnek jest suszony przez 10 minut a następnie wypalane w temperaturze 840°C. Dzięki temu zyskuje odporność na korozję oraz głęboki, intensywny kolor.

lecreuset_kremowe

Garnki żeliwne idealnie nadają się zarówno do gotowania, smażenia, jak i pieczenia w piekarniku. Materiał z jakiego został wykonany, szczególnie sprzyja smażeniu w wysokich temperaturach. Jego zaleta jest również fakt, że równomiernie się nagrzewa oraz długo po odłączeniu źródła ciepła utrzymuje wysoką temperaturę przygotowanej potrawy. Dla miłośników zdrowego żywienia ważna będzie również informacja, że potrawy gotowane w żeliwnych garnkach zachowują pełnię wartości odżywczych. Specjalnie zaprojektowane dno garnków, pokryte nieprzywierającą powłoką, chroni naczynie przed korodowaniem, przebarwianiem się i przyjmowaniem zapachu.

lecreuset_zielone

Garnki  żeliwne marki Le Creuset są przystosowane do używania na wszelkiego rodzaju kuchenkach, w tym na płycie indukcyjnej. Nie ma żadnych przeciwwskazań przed bezpiecznym myciem ich w zmywarce.